Title | That's La Dolce Velveeta |
Agency | Johannes Leonardo |
Campaign | That's La Dolce Velveeta |
Advertiser | Kraft Heinz |
Brand | Velveeta |
Date of First Broadcast/Publication | 2021 |
Business Sector | Cheese |
Media Type | Case Study |
Length | |
Editing Company | Cartel |
Sound Design and Mix | Sound Lounge |
Colorization | Company 3 |
VFX Company | KEVIN VFX |
Music / Sound Design | RNDM ORDR |
Photography Studio | Swell Digital |
Chief Creative Officer | Jan Jacobs |
Chief Creative Officer | Julia Neumann |
Group Creative Director | Jeph Burton |
Group Creative Director | Hunter Hampton |
Creative Director | Jono Flannery |
Creative Director | Laura Osborne |
Senior Copywriter | Lannie Hartley |
Senior Art Director | Andrew Chin |
Copywriter | Zoe Myers |
Art Director | Matt Barton |
Strategy Director | Jonathan Deves |
Associate Director of Communications Strategy | Casey Donahue |
Group Account Director | Elektra O'Malley |
Account Director | Jack Beck |
Account Director | Caroline Variano |
Account Supervisor | Kiana Grant |
Account Manager | Abbye Rhodes |
Head of Production | Maria Perez |
Group Executive Producer | Brett Fisher |
Senior Producer | Kelly Treadway |
Producer | Rose Mahan |
Producer | Kelly Appleton |
Business Affairs | Jes Jones |
Design Director | Joseph Desaro |
Senior Designer | Helen Ratner |
Junior Designer | Peter Dommermüth |
Director of Communications | Elizabeth Hess |
Advertising Manager | Adam Butler |
Advertising Manager | Caroline Boulos |
Advertising Manager | Matthew Carpenter |
Advertising Manager | Matthew Belfanti |
Advertising Manager | Leah Bowman |
Advertising Manager | Maya McDonald |
Advertising Manager | Sergio Nahuz |
Advertising Manager | Vikram Singh |
Advertising Manager | Anne Field |
Advertising Manager | Eric Perkins |
Advertising Manager | Allison Mueller |
Production Company | Morton Jankel Zander (MJZ) |
Director | Harmony Korine |
President | David Zander |
Senior Executive Producer | Kate Leahy |
Line Producer | Suza Horvat |
Production Supervisor | Liezy Perez |
Director of Photography (DOP) | Edu Grau |
Production Designer | Dominic Watkins |
Costume | Matt Goldman |
Assistant Director | Francois Caillaud |
Food Stylist | Susie Theodorou |
Executive Producer | Lauren Bleiweiss |
Head of Production | Meagen Carroll |
Head of Production | Vietnam Ngyuyen |
Senior Producer | Lauren Hafner Addison |
Post-production Producer | Caylee Banz |
Editor | Paul O'Reilly |
Assistant Editor | Scott Beatty |
Assistant Editor | Jared Deaver |
Colorist | Kath Raisch |
Post-production Producer | Kristopher Young |
Executive Creative Director / Partner | Tim Davies |
Executive Producer / Partner | Sue Troyan |
VFX Lead | Steve Gibbons |
VFX Producer | Andrew Cowderoy |
Compositor | Ben Smith |
Compositor | Dag Ivarsoy |
Compositor | Robert Murdock |
Compositor | Susanne Scharping |
On-Set VFX Supervisor | Robert Murdock |
Composer for Arranging | Robert Miller |
Singer | Isabel Leonard |
Executive Music Producer | Rani Zarina Vaz |
Associate Producer, Music | Ayesha Hassan |
Recording Engineer | Marc McClusky |
Music Supervision | Supreme Music |
Audio Engineer | Tom Jucarone |
Sound Designer | Marshall Grupp |
Audio Producer | Camilay Dayson Aravena |
Executive Audio Producer | Susie Shuttleworth |
Lead Retoucher + Creative Director | Kris Chu |
Managing Director | Michelle Leedy |