Title | Project Magnes |
Agency | 215McCann |
Campaign | The UNSC Archives |
Advertiser | Microsoft |
Brand | Halo Infinite |
Date of First Broadcast/Publication | 2021 / 11 |
Business Sector | Toys & Games |
Media Type | Digital |
Length | |
Production Company | Biscuit Filmworks LA |
VFX Company | Methodstudios |
Advertising Manager | Taylor Smith |
Advertising Manager | Jonathan Segall |
Advertising Manager | Aaron Travis |
Advertising Manager | Julianna Alo |
Chief Creative Officer | Scott Duchon |
Creative Director | Brad Meyers |
Associate Creative Director / Art Director | Alper Kologlu |
Associate Creative Director/Copywriter | Andy Holdeman |
Director of Integrated Production | Mandi Holdorf |
Senior Producer | Nina Ulbrich |
Director of Business Affairs | Mary Beth Barney |
Business Director | Peter Goldstein |
Account Director | Patrick Meeley |
Account Executive | Jenny Sussna |
Account Executive | Dylan Williams |
Assistant Account Executive | Akshaya Sridharan |
Director of Strategy | Brian Wakabayashi |
Director of Strategy | Sam Chotiner |
Strategy Director | Cassidy Wilber |
Strategy Director | Ryan Riley |
Senior Strategist | Beth Windheuser |
Senior Strategist | Christian Stewart |
Director | Isaiah Seret |
Managing Director/Partner | Shawn Lacy |
Executive Producer | Andrew Travelstead |
Producer | Jeff McDougall |
Head of Production | Rachel Glaub |
Head of Production | Sean Moody |
Director of Photography (DOP) | Steve Annis |
Production Designer | Fiona Crombie |
Editing Company | Work Editorial Inc |
Editor | Biff Butler |
Assistant Editor | Gladys Bernadac |
Head of Production | Brandee Probasco |
Editorial Company Executive Producer | Marlo Baird |
Telecine | Company 3 |
Colorist | Tom Poole |
Color Producer | Alexandra Lubrano |
Executive Producer | Scott Boyajan |
Executive Producer | Michelle Machado |
VFX Producer | Scott Tinter |
VFX Producer | Persis Reynolds |
VFX Supervisor | Doug Luka |
CG Supervisor | Remy Normand |
Compositing Supervisor | Marc Rice |
Flame Lead | Ian Holland |
Animation Supervisor | Patrick Heumann |
Animation Lead | Daniel Alvite |
Lighting Supervisor | Mert Yamak |
FX Supervisor | Lyubomir Kirkov |
Matchmove Lead | Jeevith Suryakanth |
Layout Lead | Lilas Wang |
Environment Lead | Peter Dominik |
DMP Lead | Gottfried Eder |
Visual Artist | Theodor Groeneboom |
Graphics | Toros Kose |
Music Production | Human Worldwide |
Sound Design and Mix | Lime Studios |
Sound Design and Mix | Jeff Malen |
Audio Assist | Meg Ochs |
Audio Executive Producer | Susie Boyajan |
Head of Sync and A&R | Kamela Anderson |
Executive Music Producer | Carol Dunn |
Music Creative Director | Gareth Williams |
Music Composer | John Christopher Barnes |
Music Composer | Jon Hubbell |
Music Composer | Seth Fruiterman |