Title | Overcoming Obstacles |
Agency | DDB Chicago |
Campaign | Be All You Can Be |
Advertiser | US Army |
Brand | US Army |
Date of First Broadcast/Publication | 2023 / 2 |
Business Sector | State Employment, Forces & Police Recruitment |
Media Type | Digital |
Length | |
Executive Creative Director | John Carstens |
Group Creative Director | Julia Morra |
Design Director | Jason Miller |
Design Director | Sandra Ferreira |
Creative Director | Angela Paris |
Creative Director | Bart Culberson |
Creative Director | Ryan Carter |
Creative Director | Yashas Mitta |
Copywriter | Tim Koehler |
Copywriter | Slade Stone |
Copywriter | Juan Camilo Moore |
Copywriter | Ariana Poe |
Art Director | Matt Stein |
Art Director | Alejandro Hernán |
Art Director | James Selman |
Art Director | Joe Nemec |
Executive Producer | Luke LiManni |
Senior Producer | Kent Smith |
Senior Stills Producer | Susan Cartland |
Senior Stills Producer | Carla Nieto |
Senior Stills Producer | Gina Muffoletto |
Production Business Affairs | Jillian English |
Production Business Affairs | Venessa Merz |
President | Chris Pultorak |
Deputy Program Manager | Holly Springer |
Mission Task Lead | Lindsey Mohlman |
Marketing Director | Pat Book |
Account Director | Sam Padilla |
Account Supervisor | Chandler Hrack |
Account Executive | Reese Yale |
Executive Strategy Director | Kevin Richey |
Design Strategy Director | Matt Egan |
Digital Strategy Director | Justin Hood |
Group Strategy Director | Noelle Baer |
Strategy Director | Juie Shah |
Senior Strategist | Kriselda Sanchez |
Senior Strategist | Naomi Cao |
Strategist | Shawn Sullivan |
Program Management Lead | Jenn Wong |
Program Management Lead | Ingrid Rockovich |
Project Manager | Rachel Fortunati |
Project Manager | Mary Somma |
Project Manager | Amanda Moran |
Project Manager | Katie Mahoney |
Contract Officer | Ron Davis |
Contract Director | Stephen Zebrak |
Influencer Specialist | Matt Fleming |
Production Company | MJZ |
Director | Rupert Sanders |
Executive Producer | Ben Scandrett-Smith |
Executive Producer | Emma Wilcockson |
Producer | Laurie Boccaccio |
Director of Photography (DOP) | Steve Annis |
Costume Designers | Kurt and Bart |
Production Designer | Dominic Watkins |
Production Supervisor | Moira Hurley |
Editing Company | Work Editorial Inc |
Editor | Stewart Reeves |
Editor | Leah Turner |
Editorial Company Executive Producer | Marlo Baird |
Editorial Producer | Juna Drougas |
VFX Company | Framestore |
Director of Production | Carla Attanasio |
VFX Executive Producer | Pete King |
Senior VFX Producer | Andrew Mclintock |
VFX Associate Producer | Chloe Edwards |
VFX Creative Director | James Rogers |
Shoot Supervisor | David Sudd |
CG Supervisor | Brian Creasey |
CG Supervisor | Kevin Baker |
CG Supervisor | Cosku Ozdemir |
Compositing Supervisor | Carlos Adarraga-Gomez |
Head of Design | Timothy Williams |
Color Grade Company | Traffik |
Executive Post Producer | Meghan-Lang Bice |
Color Producer | Phoebe Torsilieri |
Colorist | Ricky Gausis |
Music | Radish Music |
Music Supervision | Alec Stern |
Music Supervision | Peymon Maskan |
Music Coordinator | Jenna Wilson |
Music Composer | Rob Simonsen |
Music Composer | Taylor Lipari-Hassett |
Audio | The Works |
Head of Production, Audio | Brian Winterton |
Studio Manager | Tom Syoen |
Sound Designer/Mixer | David Axelbaum |
Sound Designer | Justin Mayer |
Sound Designer | Gerard Collins |
Studio Manager | Yvette Doud |
Retoucher | Mickey Chesky |
Retoucher | Mick Meyer |
Digital Artist | Matt Holzman |
Digital Artist | Jenny Smith |
Photography production | Lovely Giant |
Photographer | Christaan Felber |
Executive Producer | Inna Khavinson |
Production Manager | Claudia Bost |
Actor / Celebrity | Jonathan Majors |