Title | Cardboard Fan |
Agency | Wieden + Kennedy |
Campaign | Cardboard Fan |
Advertiser | Anheuser-Busch |
Brand | Bud Light |
Date of First Broadcast/Publication | 2020 / 10 |
Business Sector | Beers, Ciders, Lagers |
Media Type | Web Film |
Length | |
Production Company | O Positive |
VFX Company | The Mill New York |
Music | Human |
Chief Marketing Officer (CMO) | Marcel Pereira Marcondes |
VP, Marketing | Andy Goeler |
Brand Director | Joe Lennon |
Advertising Manager | Laurent Rodriguez |
Advertising Manager | Jessica Lee |
Advertising Manager | Conor Mason |
Advertising Manager | Michael Goon |
Advertising Manager | Lindsay Cozen |
Advertising Manager | Joseph Barnes |
Executive Creative Director | Karl Liebermann |
Creative Director | Gerard Caputo |
Art Director | Nathan Wigglesworth |
Copywriter | Matt Herman |
Copywriter | Reuben Hower |
Head of Integrated Production | Nick Setounski |
Executive Producer | Jessica Griffeth |
Senior Producer | Skyler Courter |
Group Account Director | Ryan Johnson |
Management Supervisor | Lauren Wilson |
Account Supervisor | Bianca Nikic |
Account Executive | Carla Caban |
Senior Project Manager | Bruce Fields |
Project Manager | Camila Rodriguez |
Director of Business Affairs | Patrick O'Donoghue |
Senior Business Affairs Manager | Maureen Doyle |
Business Affairs Manager | Daniella Vargas |
Traffic Supervisor | Sonia Bisono |
Traffic Coordinator | Tina Wyatt |
Group Strategy Director | Stephane Missier |
Senior Brand Strategist | Matt Hisamoto |
Brand Strategy Manager | Leah Greene |
Social Strategist | Connor Corr |
Communications Planning Director | Zack Green |
Director | David Shane |
Executive Producer | Marc Grill |
Executive Producer | Ralph Laucella |
Line Producer | Marc Grill |
Director of Photography (DOP) | Stuart Dryburgh |
Editing Company | Arcade Edit |
Editor | Geoff Hounsell |
Post-production Producer | Andrew Cravotta |
Executive Post Producer | Sila Soyer |
Assistant Editor | Jeff Lopus |
VFX Executive Producer | Clairellen Wallin |
VFX Senior Producer | Luis Martin |
VFX Producer | Ija Ochoa |
VFX Creative Director | Nathan Kane |
Shoot Supervisor | Nathan Kane |
2D Lead | Kshitij Khanna |
2D Assist | Hailey Akashian |
2D Assist | Adam Deutsch |
2D Assist | Lucia Hill Barroso |
2D Assist | Jeeeun Lee |
2D Assist | Vi Nguyen |
3D Lead Artist | James Mullholland |
3D Lead Artist | eva kuehlmann |
3D Artist | Naotaka Minami |
3D Artist | Incheol Jeong |
3D Artist | Navdeep Singh |
3D Artist | Pablo Estrella You |
3D Artist | Gordana Fersini |
3D Artist | Arman Matin |
3D Artist | John Wilson |
Telecine | Company 3 |
Colorist | Tom Poole |
Color Producer | Kevin Breheny |
Music Executive Producer | James Dean Wells |
Music Creative Lead | Sloan Alexander |
Music Composer | Jonathan Hubbell |
Post Production | Post Human |
Mixer | Sloan Alexander |
Sound Designer | Sloan Alexander |
Audio Post Producer | Craig Caniglia |
Assistant Engineer | Rob Suchecki |